9.8.3 Ochrana očí

Brýle jsou pomůckou pro korekci vidění, případně pro ochranu zraku. Brýle obvykle sestávají z pevné obruby, do které jsou upevněny buď čočky umístěné před očima člověka pro vizuální korekci (dioptrické brýle) nebo průhledné zornice pro oční ochranu.

 

Filtrace UV záření lidským okem

Filtrace UV záření lidským okem

 

Ochranné brýle chrání zrak před poškozením, buď mechanickým (před odštěpky odletujícími při obrábění materiálů), nebo zářením (UV zářením) nebo i tepelným (v hutnictví). V současné době kvalitní čiré dioptrické brýle mají 100% UV filtr. Sluneční brýle, které ochranu před UV zářením nabízejí, jsou opatřeny etiketou „UV 400". Obecně platí, že plastové čočky mají lepší UV absorpci než minerální čočky.

 

Ochranné brýle s UV filtrem

Ochranné brýle s UV filtrem

 

Kategorie slunečního filtru značí stupeň propustnosti světla dané čočky slunečních brýlí. Existují čtyři normalizované kategorie filtrů:

  • Kategorie 0 bezbarvý nebo velmi světlý filtr (propustnost viditelného záření 80 - 100%) spíše módní doplněk nevhodné na silné sluneční záření spíše proti prachu, větru.
  • Kategorie 1 světlý filtr (propustnost viditelného záření 43 - 80%) spíše módní doplněk pro slabé sluneční záření a proti prachu, větru.
  • Kategorie 2 středně tmavý filtr (propustnost viditelného záření 18 - 43%) vhodný na běžné nošení a středně silné sluneční záření.
  • Kategorie 3 velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 8 - 18%) vhodný na silnější sluneční záření např. na hory nebo k moři.
  • Kategorie 4 velmi tmavý filtr (propustnost viditelného záření 3 - 8%) vhodný na velmi silné sluneční záření na hory nebo k moři, nevhodné pro řidiče.

 

Ochranné brýle proti UV C záření

Ochranné brýle proti UV C záření

 
 

powered by sirdik