9.8.2 Principy ochrany před UV zářením |
- Omezení času stráveného během poledne na přímém slunci. UV záření je nejintenzivnější mezi 10 a 16 hodinou a proto by se lidé v této době neměli pohybovat nechráněni na přímém slunci.
- Sledování UV indexu (UV-index informuje o působení UV záření na lidskou kůži. Aktuální UV index lze zjistit na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu ).
UV index
- Vyhledávat stín (v době nejintenzivnějšího slunečního záření se jedná o vhodnou součást ochrany, ale ani stromy nebo deštníky neposkytnou stoprocentní ochranu před UV zářením).
- Ochranný oděv (stínění a oděv jsou nejefektivnější ochrana proti účinkům UV záření (kapitola 9.2). Je však nutné počítat i s odraženým světlem. Ochrana oděvem je závislá na jeho barvě. Nejlépe chrání barevné oděvy, které pohlcují nejen více UV, ale i viditelného světla a infračerveného záření. Tím se ale nepříjemně zahřívají. Tenké, bílé nebo dokonce vlhké tkaniny chrání méně. Syntetické materiály (nylon, dacron, atd.) propouštějí méně UV záření než bavlněná vlákna. Některé oděvy mají dokonce od výrobce deklarovaný UPF (UV protecting factor), který udává propustnost pro UV záření. UPF nad 50 znamená vynikající ochranu. Je doporučovaný zejména u malých dětí, které se často pohybují na slunci).
- Krámy s tzv. sunscreeny (jedná se o široké spektrum krémů, sprejů případně olejů, které obsahují chemické nebo minerální filtry a jsou označeny škálou SPF +......)
- Nepoužívat UV lampy, solária (poškozují plet a nechráněné oči).
Měřič UV záření
Monitor UV záření
|