9.5.4 Photoaging

Pojem „photoaging" zahrnuje makro- i mikroskopické kožní změny, které jsou způsobeny chronickým slunečním zářením. Nejedná se o prosté urychlení stárnutí, jako u velmi starých lidí (90 let a více), kteří se celý život vyhýbali slunění. Jejich kůže je hladká, neposkvrněná, vykazující ztenčení, ztrátu elasticity a prohloubení normálních ohybových rýh. Naproti tomu u padesátiletých lidí se světlou kůží, kteří se celý život vystavovali slunci, se vyskytuje velké množství vrásek, žlutavá, suchá kůže s různými benigními, premaligními nebo i maligními novotvary.

Photoaging zahrnuje:

Změny kvality kůže - ztenčení nebo naopak ztluštění kůže, žlutavé zbarvení kůže důsledkem solární elastózy, suchost a snadná zranitelnost kůže, hyperplazie mazových žlázek.

Pigmentové změny - běžná jsou solární lentiga (často mnohočetné, ostře ohraničené žlutohnědé až hnědé skvrny různé velikosti), skvrnité pigmentace, pihy.

Tvorba teleangiektázií (rozšířených cévek) - na stranách krku se často kombinuje hyperpigmentace s teleangiektáziemi (tzv. erythrosis interfollicularis nuchae) a dochází zde ke zhrubění kůže a kožního reliéfu.

Vrásky - na podkladě degenerace kolagenu a elastinu.

Koloidní milia - degenerativní změny ve formě žlutavých papulek.

Kožní novotvary - nezhoubné (seborrhoické keratózy, fibromky aj.) a zhoubné (basaliomy, spinaliomy, melanomy a další).

 

Basaliom

Basaliom

 

Jedna z možností hodnocení stupně photoagingu je tzv. Fitzpatrickova klasifikace definovaná v roce 1975. Tato škála komplexně definuje toleranci slunečního světla podle typu pleti. Klasifikace je využívána mnoha praktickými lékaři a určuje reakci a následné ošetření pacienta a definuje pravděpodobnost vzniku kožní malignity.

 

Fitzpatrickova klasifikace

skupina

klasifikace

věk

popis

charakteristika

I.

mírný

28 - 35

bez vrásek

ranný photoaging, mírné pigmentové změny, bez keratózy, minimální vrásky

II.

střední

35 - 50

mimické vrásky

počáteční viditelné hnědé skvrny, hmatatelné keratózy, zjevné paralelní vrásky kolem úst

III.

pokročilý

50 - 65

viditelné nemimické vrásky

jasné barevné skvrny, viditelné rozšíření kapilár, viditelné keratózy

IV.

těžký

60 - 75

výrazné vrásky

žlutošedá barva kůže, prekancerózy, velké množství vrásek, nelze aplikovat make-up (sesychá, trhá se)

Mechanismus photoagingu

Kolagen je jeden z hlavních stavebních kamenů lidské kůže v případě, že je kůže pevná. Kožní fibroblasty jsou prekurzory pro prokolagen, který je následně změněn na kolagen. Pro produkci kolagenu jsou důležité dva faktory - růstový faktor TGF-beta a aktivátor proteinu AP-1. Když je následně kůže vystavena UV záření slunce, dochází k jeho abstorbci a vzniku reaktivních forem kyslíku - ROS (reactive oxigen species), který je příčinou poškození buněčné membrány, mitochondrií a DNA.

 
 

powered by sirdik