8.6 PUVA terapie

PUVA terapie je léčba, která kombinuje UV záření s látkou, která zvýší citlivost kůže k ultrafialovému záření. Tato látka může být podána celkově (tablety) nebo lokálně ve formě gelů nebo krémů. PUVA je používaná zejména v kožním lékařství, např. k léčbě lupénky.

Terapie je volena jako základní monoterapie nebo jako doplňková léčba u některých typů kožních nemocí. Dnes jsou nejčastějšími indikacemi kožní lymfomy - mycosis fungoides, vitiligo, lupénka, některé typy ekzémů. Jinou možností léčby těchto nemocí je samostatná UV A nebo UV B terapie, masti a krémy s kortikosteroidy nebo jinými účinnými látkami.

 

Vitiligo

Vitiligo

 

V případě lokální PUVA terapie se krém nebo tinktura natírá na určené místo 30 - 60 minut před ozářením. Aplikace je prováděna zdravotní sestrou. Pacient má vždy během ozáření UV zářením ochranné brýle.

V případě celkové léčby PUVA terapií musí pacient podstoupit vyšetření očí, krevního obrazu a jaterní testy. Tablety (senzibilizující UV záření) jsou užívány obvykle 2 hodiny před aplikací UV záření. Poté je pacient ozářen a ještě minimálně 8 hodin musí nosit brýle s UV filtrem, aby nedošlo k poškození očí slunečním UV zářením.

 

Přístroj pro PUVA terapii

Přístroj pro PUVA terapii

 

Přístroj na léčbu lupénky PUVA terapií

Přístroj na léčbu lupénky PUVA terapií

 
 

powered by sirdik