8.3.2 Rehabilitace a revmatologie

Rehabilitační medicína využívá LLLT intenzivně a s výrazným efektem. Laser se dnes stal naprostou samozřejmostí ve standardní výbavě specializovaných pracovišť. Pro použití v rehabilitaci je třeba rozlišovat, chce-li lékař aplikovat laser na struktury uložené hluboko ve tkáni anebo struktury povrchové. Tím je dáno i použití vhodné laserové sondy.

Nejčastějšími povrchovými aplikacemi je zejména léčba poúrazových, pooperačních a keloidních jizev a jiných trofických defektů. Těžiště práce s laserem spočívá v ozařování artróz a artritid, uvolňování kontraktur, léčbě bolestivých stavů a poruch hybnosti. Lze jej s úspěchem použít na šlachové a svalové kontuze, k léčbě neuritid a neuropatií. Zvláštní pozornost si pak zaslouží léčba vertebrogenního algického syndromu, syndromu karpálního tunelu či Dupuytrenovy kontraktury.

Pro rehabilitační medicínu je ideální použití infračervené sondy s vlnovou délkou 830 nm a s dostatečnou výkonovou rezervou. Pro plošné aplikace se doporučuje laserový scanner.

U revmatologických poruch vystupuje do popředí kromě analgetických účinků laserového záření také účinek protizánětlivý. Nejčastějšími aplikacemi jsou artrózy a artritidy malých a velkých kloubů, degenerativní změny, záněty šlach a úponů.

 

Laserová sprcha

Laserová sprcha

 

Aplikace terapeutického laseru

Aplikace terapeutického laseru

 
 

powered by sirdik