8.3.1 Dermatologie

Dermatologie je jedním z oborů, kde se terapeutický laser používá nejdéle. Samotná práce s laserem je není složitá, při ozařování větších ploch je vhodné použít lineární aplikátory, plošné laserové scannery nebo sprchy.

Nejčastějšími indikacemi laseru v dermatologii je léčba akné a některých druhů dermatitid. Další velkou skupinu tvoří hojení jizev a to i keloidních. Zejména u čerstvých jizev se dostaví účinek léčby brzy, jizevnatá tkáň postupně bledne a změkčuje se, u starých keloidů je ovšem potřebná doba delší.

Dalšími vhodnými aplikacemi je ošetřování strií, jizev po akné, ekzémů, píštělí, kožních alergií, pásových oparů apod. Terapii lze využít i u psoriázy. Dobrých výsledků bylo dosaženo při léčbě bércových vředů, kde dochází k postupné epitelizaci i několik let recidivujících defektů. Odborná literatura popisuje léčbu alopecií, u kterých je však třeba používat nízkých dávek, aby nedošlo k nežádoucí vazokonstrikci.

V kosmetice je laser využíván k léčbě jizev a jizviček po akné nebo po úrazech. LLLT je aplikována na hematomy, které se po ozáření rychleji vstřebávají. Stimulačního účinku se využívá k vyhlazování vrásek, které je však třeba chápat jako stimulační proces vlastní regenerace pleti a ke zklidnění pleti po hlubokém čištění a při lymfatické drenáži. Zajímavou aplikací je použití laserového paprsku ke stimulaci prokrvení vlasových folikul a tím k podpoře růstu vlasů.

 

Aplikace terapeutického laseru v dermatologii

Aplikace terapeutického laseru v dermatologii

 
 

powered by sirdik